Rinoplasti

Burun güzelleştirme işlemi
1.900 $'den başlayan fiyatlarla
Rezervasyon işleminden önce lütfen tarih seçiniz
  • TUR DETAYLARI
  • FOTOĞRAFLAR
  • TAKSİT SEÇENEKLERİ
  • GALERİ

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Ankara

Rinoplasti veya Septorinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, burnun görünümünü ve nefes zorluklarını iyileştirir. Estetik bir bakış açısıyla burun sırtından, burun deliklerine ve burun uçuna kadar tüm sorunlar düzeltilir. Bu esnada solunum bozuklukları da tedavi edilir. Güzel bir burun iyi nefes almalı, iyi nefes alan burun da güzel görünmelidir. Klasik olarak tanımlanan burun estetiği ameliyatı temel olarak bir burun küçültme ameliyatıydı. Günümüzde ise hastanın burnunu estetik olarak daha güzel hale getirmek için küçültmenin yanı sıra bazı güçlendirmeler ve bazı yapılara yeniden pozisyon verme gibi işlemler uygulanmaktadır.

Koruyucu Rinoplasti (Preservation Rinoplasti) ne demektir?

Rinoplasti esnasında özel bir cerrahi plandan girilip burundaki üzerindeki kasların bağlarını, ve burun sırtındaki anatomik yapıları koruyan bir ameliyat tekniğidir.

Rinoplasti Operasyonu ile ne gibi estetik kazanımlar olur?

Burun sırtında çekici olamayan bir semer, geniş bir burun tabanı, burun sırtında eğrilik ve yamukluk, burun ucunun genişliği, düşüklüğü veya sarkıklığı, burun deliklerinin genişliği gibi problemler estetik burun ameliyatından sonra düzeltilebilir.

Septorinoplasti operasyonu ile solunumda ne gibi iyileşmeler sağlanır?

Hava yolunu tıkayan septum eğrilikleri konka büyümeleri (burun eti), hava akımını azaltan iç ve dış kapakçık problemleri bu müdahale ile çözülür.

Burun Esteği Ameliyatından önce nelere dikkat etmek gerekir?

Rinoplasti opererasyonu öncesi ameliyatta ve sonrasında kanamaya yol açacak ilaçları özellikle ağrı kesicileri bir hafta öncesinden kesmek gerekir. Ayrıca E vitamini, balık yağları, bazı besinler sarımsak gibi kanı sulandırır ve kanama yapabilirler bunlarında ameliyat öncesi kullanmaması gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatında cildin kalınlığı önemli midir?

Cilt kalınlığı sonuçları etkileyebilir. Çok kalın ve yağlı ciltlerde ameliyat sonrası cildin esnekliği az olacağı için ödemin geçmesi zaman alır. Boşluklar skar dokusu dediğimiz nedbe dokusu ile dolabilir. Çok kalın ciltlerde alttaki kıkırdaklarda ince ve zayıf olur. Cerrahın çok dikkatli olması gerekir. Kalın derili rinoplasti adayı mutlaka ameliyat sonrası şişlerin diğer kişilere göre uzun süreceği konusunda bilgilendirilmelidir. Çok ince ciltlerde kıkırdak ve kemiklerin üzerine yapılacak müdahaleleri doğrudan dışarı yansıtacağı için dikkatli olunmalıdır.

Ameliyat Öncesi Bilgisayar ortamında ameliyat sonrası için tasarım yapılabilir mi?

Ameliyat sonrası görünümlerin bilgisayarda tasarlanmasının hekim ve hasta için birbirlerini anlamada yararlı olduğunu düşünüyorum. Ameliyat öncesi cerrah yapmayı düşündüğü değişiklikleri hastanın burnu üzerinde gösterip paylaşırsa ve hasta da bunu beğenirse geliştirebilecekleri bir örneğe sahip olurlar.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Bütün ameliyatlar için standart bir süre vermek her zaman doğru olmayabilir. Ne kadar süre gerekirse o kadar sürmelidir. Genellikle iki buçuk üç saat sürer. Bu sürenin içinde anestezist kontrolünde anestezi ile uyuma ve anesteziden çıkma süreçlerinin olduğu da unutulmamalıdır. Bu süre ciddi eğrilik olgularında yada daha önce ameliyat edilmiş olgularda uzayabilir.

Hastaların Burun Estetiği Ameliyatlarında hangi seçenekleri vardır?

1.Kapalı (izisiz) Burun Estetiği
Kapalı (izisiz) burun estetiği ameliyatında tüm kesiler burun içindeki zarlar üzerinde yapılır. Ameliyat sonrası burun dışında bir iz kalmaz. Kapalı yöntemin bir başka avantajı ise burunda daha az ameliyat sonrası şiş olması ve daha erken şişlerin inmesidir. Her hastaya uygulanabilecek bir yöntemdir.

2.Açık Burun Estetiği
Açık Burun Estetiği ameliyatlarında her iki burun deliği arasındaki bölgenin en ince yerinden bir kesi yapılır. Kesi izi sıra dışı bir durum olmadığı sürece belli olmaz .Şişlikler daha belirgindir ve kapalı tekniğe göre daha yavaş iner.

Açık Burun Estetiği Hangi Hastalara Uygulanır?

Burun sırtında çok ciddi eğrilik varsa, ilk ameliyatta hastaya açık teknik uygulanmışsa ve ikinci kez ameliyat edilecekse tercih edilir.

İpliklerle Burun Estetiği yapılabilir mi?

Burnunda hiç solunum problemi olmayan, burun kemiklerinde ve burun çatısını oluşturan kıkırdaklarda sorun olmayan, burun ucu geniş ve dar olmayan, burun ucu sarkık veya kalkık olmayan aslında ideale yakın burnu olan ama biraz daha burun ucunu kaldırmak isteyen hastalarda kullanılabilir.

Hangi Tür Anestezi Tercih Edilir?

Rinoplasti ameliyatının genel anestezi altında yapılmasının cerrah ve hastalar için yararlı olduğunu düşünüyorum. Genel olarak bakıldığında bu anestezi şeklinde hastanın hem solunum hem de dolaşım sistemleri operasyon esnasında güvenli bir anestezi uzmanın kontrolü altındadır. Bu cerrahın üzerindeki yükü alarak tamamen ameliyatına odaklanmasını sağlar. Hasta içinde uzun süre hareketsiz ve stresli bir ortamda kalmanın verdiği sıkıntıyı yok eder.

Burun Estetiği ameliyatında kemiklere her zaman müdahale yapılır mı?

Hastanında istekleri göz önünde tutulur ancak kemiklerde eğrilik varsa, çok büyük bir semer varsa, burun tabanı çok genişse kemiklere müdahale etmek güzel bir sonuç için gerekli olabilir.

Ameliyat Sonrası Göz çevresinde morluk ve şişlik olur mu?

Ameliyat sonrası göz altında burun çevresinde olabilecek morluklar, şişlikler hem hastaya hem de kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olabilir. Genellikle travma sonrası ödem ve morlukları fazla olan kişilerde rinoplasti sonrasında ödem ve morluk beklenmelidir. Ayrıca ameliyat öncesi kanama artırıcı ilaç veya besinler rinoplasti ameliyatı sonrası morlukları artırabilir bu maddeler burun içi kanamalara da yol açabilirler. Kullanılan cerrahi tekniklerde ise ameliyat sonrası morluk ve şişlikleri artıran burun kemiklerine yapılan müdahalelerdir.Geniş olan burun tabanını düzeltmek veya burun kemiklerinde olan eğriliği düzeltme girişimleri ameliyat sonrası morluk ve şişlikleri artırabilir.

Ameliyatta yerleştirilen tamponlar ameliyat sonrası nefes almayı zorlaştırır mı ve çıkarılmaları zor mudur?

Kullandığımız tamponlar hava yolunu açık tutan geçişlere sahiptirler. Bu geçişler tıkanmadığı sürece burundan nefes alma devam eder. Tıkanmanın önlenilmesi için sıkça burun okyanus suyu yada serum fizyolojikle temizlenmelidir.
Tamponlar ince dikişlerle sabitlenir dikişler alındıktan sonra kolayca çıkarılırlar.

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası spora ne zaman başlanmalıdır ?

İlk bir ay boyunca kanama riskini ve şişliği azaltmak için tansiyonun yükselmemesi ve nabzın artmaması önerilir. İkinci ayda hafif egzersizler başlayabilir. Özellikle ilk aylarda çarpışma riski olan sporlardan kaçınmak gerekir.

Rinoplasti ameliyatının sonuçları burunda ne kadar süre sonra ortaya çıkar?

Rinoplasti ameliyatının olumlu sonuçları ameliyat sonrası erken dönemde hemen gözlenir. Tam kalıcı sonucun gözlenmesi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar kullanılan cerrahi teknik, ameliyat sonrası uygun pozisyonda yeterli dinlenme, etkin bandaj yapılması gibi kontrol edilebilecek faktörler olabileceği gibi hastanın cildinin kalınlığı faktörlere de bağlı olabilir. Cilt kalınlığı artıkça ameliyat sonrası doku şişliğinin geçme süresi bir yıla kadar uzar. Şişlik geçmesi burun kökünden başlar ve burun üzerinde aşağıya doğru ilerler, şişlik ve uyuşukluk en son burun ucunda geçer.

Taksit Seçenekleri

Yurt içi Turlarımız

Yurtiçi Turlarımızdan Kareler