ATILIM ÜNİVERSİTESİ

ATILIM ÜNİVERSİTESİ
 

 

Başkent Ankara'da "kaliteli öğretim verilen,  bilim ve teknoloji üreten, araştırma yapan, ülkenin geleceğine ışık tutan bir üniversite olmak" amacıyla kurulan Atılım Üniversitesi, yirmi bir yılı aşkın bir süredir bu hedefi gerçekleştirmek ve daha ileriye taşımak için kararlı adımlarla ilerliyor.

Atılım Vakfı tarafından 15 Temmuz 1997’de 2547 sayılı kanunun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere kurulan ve kamu tüzel kişiliğine sahip olan bir vakıf üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası sıralamalarda başarılarıyla yükselen Atılım Üniversitesi,

  • Bir İngiliz araştırma kuruluşu olan TES Global’in araştırma, eğitim, uluslararası görünüm ve sanayi geliri gibi kriterleri dikkate alarak hazırladığı Times Higher Education (THE) dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında 4.
  • Times Higher Education (THE) konu sıralamalarından Fiziksel   Bilimler  sıralamasında   Türkiye’den dereceye giren üniversiteler arasında 2.  
  • BRICS ve gelişmekte olan ekonomileri kapsayan sıralamada  50 ülkeden açıklanan 300 üniversite içinde 62. Türkiye’de tüm üniversiteler arasında 6. ve vakıf üniversiteleri içinde 4.
  • Kalite odaklı araştırma, yenilikçilik ve topluma duyarlılık ölçütlerini göz önüne alan İspanyol araştırma kuruluşu SCIMAGO’ya göre Türkiye’de 21. ve vakıf üniversiteleri içinde 6.
  • ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP’ın araştırma odaklı olarak yaptığı Türk üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den bütün üniversiteler içinde 42. ve vakıf üniversiteleri içinde 7.
  • URAP dünya sıralamasında 1787. Türkiye’den yer alan üniversiteler içinde 54. ve vakıf üniversiteleri içinde 9.
  • Üniversitelerin internet performansını ölçen İspanyol Cybermetrics Lab’ın hazırladığı Webometrics sıralamasına göre Türkiye’de 43. ve vakıf üniversiteleri arasında 10.
  • Araştırma, eğitim, uluslararasılaşma gibi kriterleri dikkate alan QS kuruluşunun "Yükselen Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri" sıralamasında ilk 250 üniversite içinde yer aldı.
  • Amerkan US News Global Dünya üniversiteleri sıralamasında Türkiye’de yer alan 39 üniversiteden, 6 vakıf üniversitesinden biri oldu.

 

BİLİMSEL BAKIŞ AÇISI, LİSANS ÖĞRETİMİNDE BAŞLAYAN ARAŞTIRMA PROJELERİ İLE GELİŞTİRİLİYOR…

Henüz lisans eğitimi sırasında araştırma kültürü yaratma, yaygınlaştırma, araştırmacı ve yaratıcı öğrenciler yetiştirme amacı ile düzenlenen Lisans Araştırma Projeleri (LAP) programı, genç neslin potansiyelini ortaya çıkarması ve daha geniş bir araştırmacı ufkuna sahip olmasına yaptığı katkılar nedeniyle, Atılım Üniversitesinin önemli çalışmalarından biri. Proje başına toplamda 20.000 TL’yi bulan desteklerle bireysel ve grup olarak öğrencilerin bilimsel üretim çabaları teşvik ediliyor. 

Projelerin, sanayi tarafından tanınan ve desteklenen araştırma projeleri şeklinde başlaması, disiplinlerarası işbirliği ve ileri araştırmalarla devam etme potansiyeli bulunması tercih ediliyor. Sanayi Destekli Projelere ek olarak TÜBİTAK ARDEB, TEYDEB, BİDEB, Avrupa Birliği ERASMUS+, Horizon2020 ve Kamu Kurumu projeleri, diğer "dış kurum destekli projelere" örnek olarak gösteriliyor. 2010 yılından itibaren devam eden Lisans Araştırma Projeleri, her yıl Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen Atılım Araştırma Günü (ATAG) etkinliği kapsamında sergi ve sunumlar ile paylaşılıyor.   

Atılım Üniversitesinde Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen Edebiyat, Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulundaki 40’dan fazla program ile yükseköğretim hizmeti sunuluyor.

14 Araştırma Merkezinde gerçekleştirilen çalışmalara ek olarak 150’yi aşan laboratuar, sayısı 9000'i aşan öğrenci tarafından araştırma ve eğitim amacıyla kullanılıyor. Araştırma merkezleri içinde yer alan Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, alanında ülkemizin ilk ve tek, Avrupa'nın en gelişmiş üç merkezinden biri olma özelliğini taşıyor. 2010 yılında T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ve Atılım Üniversitesi katkılarıyla kurulan ve toplam bütçesi 32 milyon TL olan Merkez’in amacı, Türkiye'deki metal şekillendirme sektörünü uygulamalı araştırmalar ile destekleyerek, yenilikçi, bilgiye dayalı ve enerji tasarruflu imalat teknolojilerinin geliştirilmesini, yüksek katma değerli parçaların üretilmesini, yeni ve gelişmiş malzemelerin şekillendirilmesini sağlamak.

Benzer bir şekilde, Esenboğa Havaalanında yer alan Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Eğitim Merkezi,  Ankara'da bir üniversite bünyesindeki ilk ve tek uçak hangarı olma özelliğine sahip.

Geride bıraktığı 20. yılını  "Girişim, Gelişim, Değişim" sloganıyla kutlayan Atılım Üniversitesi girişimcilerin iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirecek, uygun bulduğu iş fikirlerini ön kuluçkaya alarak iş fikri doğrulama süreçlerinden geçirecek ve nitelikli iş planı hazırlama hususunda girişimcilere destek olacak olan TUBİTAK BİGG (Bireysel Genç Girişim) Programında uygulayıcı kuruluş olarak desteklenmeye de hak kazanmış olup bu programı başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Türkçe programları olmakla birlikte, birçok bölümünde eğitim dili İngilizce olan Atılım Üniversitesinde tek dille yetinmeyen öğrenciler farklı diller de öğrenilebiliyor. Dünyanın her köşesine ulaşan Atılım Üniversitesinde elliyi aşkın farklı ülkeden 500'den fazla öğrenci eğitim görüyor.

Bilim, kültür, sanat, spor gibi pek çok açıdan yaşamı güzelleştiren bireyler yetiştirmeye çalışan Atılım Üniversitesinde “Atılım’ın İz Bırakan 50 Öğrencisi” “Hayata Atılım ve “Başarıyı Paylaşım" programları ile öğrencilerin sahip olduğu değerlerin tüm paydaşlara duyurulması ve çoğaltılması amaçlanıyor.


AKADEMİK

Fen-Edebiyat Fakültesi

 İNGILIZ DILI VE EDEBIYATI BÖLÜMÜ

 MATEMATIK MÜTERCIM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ

PSIKOLOJI BÖLÜMÜ

 SOSYAL BILIMLER ORTAK DERSLER BÖLÜMÜ

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIM

GRAFİK TASARIM

 GÜZEL SANATLAR ORTAK DERSLER

 İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI

 MİMARLIK BÖLÜMÜ

 MODA VE TEKSTİL TASARIMI

 Hukuk Fakültesi İşletme Fakültesi

İşletme Fakültesi

 HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK

 İKTİSAT

 İKTİSAT (İNGİLİZCE)

 İŞLETME

 İŞLETME (İNGİLİZCE)

MALİYE

SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ

 TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

 ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK

Mühendislik Fakültesi

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

 ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

 FİZİK GRUBU İMALAT MÜHENDİSLİĞİ

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

 KİMYA MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALI KİMYA

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

 METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ

 OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

 Sağlık Bilimleri Fakültesi

BESLENME VE DİYETETİK

 FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON

 HEMŞİRELİK

Tıp Fakültesi

Meslek Yüksekokulu

 ADALET BÖLÜMÜ

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI UZAKTAN EĞİTİM ÖNLİSANS PROGRAMI

Sivil Havacılık Yüksekokulu (4 yıllık)

HAVACILIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

PİLOTAJ

UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ

UÇAK GÖVDE-MOTOR BAKIMI BÖLÜMÜ

Yabancı Diller Yüksekokulu

MODERN DİLLER BÖLÜMÜ

 TEMEL İNGİLİZCE BÖLÜMÜ (HAZIRLIK OKULU)

 Fen Bilimleri Enstitüsü

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI FİZİK ANA BİLİM DALI

İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALI KİMYA ANA BİLİM DALI

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

MATEMATİK ANA BİLİM DALI

 MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

 MİMARLIK ANA BİLİM DALI

 MÜHENDİSLİK SİSTEMLERİNİN MODELLENMESİ VE TASARIMI ANA BİLİM DALI

 TÜNELCİLİK VE YERALTI YAPILARI ANA BİLİM DALI

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK ANA BİLİM DALI

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI ANA BİLİM DALI

İKTİSAT ANA BİLİM DALI İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI ANA BİLİM DALI

İŞLETME ANA BİLİM DALI KAMU HUKUKU ANA BİLİM DALI

 KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ANA BİLİM DALI

 MALİYE ANA BİLİM DALI MÜTERCİM TERCÜMANLIK ANA BİLİM DALI

 ÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALI

 TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ ANA BİLİM DALI

 ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANA BİLİM DALI ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK ANA BİLİM DALI

Üniversiteler